“Kao odgovorna osoba jedinice lokalne samouprave, u funkciji investitora, aktivno sudjelujem u procesu gradnje. Imam potrebu ukazati na probleme s kojima se susrećemo u tijeku provedbe infrastrukturnih projekata financiranih sredstvima EU, a izravno su vezani na zakonodavni okvir iz područja gradnje i prostornog uređenja”, rekla je zastupnica Ana-Marija Petin.
Postupak izdavanja građevinskih dozvola treba pojednostaviti i ubrzati
Zastupnica Petin upozorila je kako je postupak izdavanja građevinske dozvole u Hrvatskoj i dalje prespor.
“U kategoriji izdavanja građevinske Hrvatska je na 150. mjestu, a prije dvije godine smo bili na 126. mjestu. Ove izmjene bi trebale poboljšati proces izdavanja građevinske dozvole, ali nisam sigurna da će digitalizacija ubrzati stvari i nama smanjiti trošak. Investitor i dalje za gradilište mora naručiti analogni oblik dokumentacije. Svaka pohvala ako će se smanjiti broj javnih tijela i potvrda u postupku. No, ostaje pitanje hoće li platforma e-Dozvole podnijeti ogromne količine podatka pri učitavanju digitalnih projekata”, rekla je zastupnica HSS-a te navela primjere čestog pada sustava sličnih aplikacija kao što su Agronet ili IMIS sustav.
Od jedinica lokalne samouprave se očekuje da rade posao projektantskih ureda
Problem je i taj što se od jedinica lokalne samouprave očekuje da odrađuju posao koji je u domeni projektantskih kuća.
“Prema važećim propisima, za troškovnik je odgovoran isključivo korisnik EU sredstava, odnosno investitor kao javni naručitelj. JLS nisu ni projektantske kuće ni SAFU. Licencirani stručnjaci u lokalnim samoupravama su pretežito pravnici, a za ovaj zadatak ispada da bi trebali imati završena još četiri fakulteta“, upozorila je Petin te dodala kako se ne može ugovorom obvezati projektante.
“Ne možemo ugovorom obvezati projektante da odgovaraju i snose nadoknadu troška investitoru ako se u kasnijoj kontroli javne nabave utvrdi da se korisniku EU sredstava utvrđuje financijska korekcija zbog troškovnika.”
Teret troškovnika treba skinuti s korisnika EU sredstava
“Kada će se nešto poduzeti da se s korisnika EU sredstava skine taj teret troškovnika?”, pitala je Petin te rekla kako do rješavanja tog problema su jedinice lokalne samouprave prepuštene same sebi.
“Plaćamo greške u troškovniku za koje nemamo kapacitete, koje ne možemo i po zakonu ne smijemo ispravljati. To može samo projektant koji je potpisao troškovnik, a na to ga obvezuje ništa osim ugovora s naručiteljem”, rekla je Petin te poručila kako HSS neće podržati predložene izmjene zakona.
“Mi u HSS-u želimo poručiti da se ne guraju na silu ovakvi prijedlozi izmjena zakona protiv kojih je cijela struka. Neka se ministarstvo pozabavi pravim problemima u području gradnje s kojima se susrećemo na terenu i koji nam nabijaju dodatna financijska opterećenja“, zaključila je zastupnica HSS-a.
Vlaović: Zbog primjedbi povucite prijedloge zakona vezane uz graditeljstvo i prostorno uređenje
“S obzirom na brojne primjedbe struke, HSS predlaže da predlagatelj povuče prijedloge zakona vezane uz graditeljstvo i prostorno uređenje. U sustav se uvodi nered, a struka je protiv predloženih izmjena! Najveći teret je na jedinicama lokalne samouprave kojima to donosi nove troškove i nesigurnost”, rekao je Davor Vlaović u raspravi.