Lenart: Tko je jamio, jamio je i danas to legalno upisuje u imovinsku karticu

Raspravljajući o zakonu o sprječavanju sukoba interesa, zastupnik Željko Lenart rekao je kako ovaj prijedlog zakona neće ništa bitno promijeniti.

S obzirom da se nižu afere i sukobi interesa na svim razinama, s ovim zakonom se to malo pokušava popeglati za javnost, no spriječiti se neće ništa. Osim proširenja kruga obveznika ovog zakona, ne vidim ništa što je tu pozitivno i što će nešto značajno promijeniti”, rekao je Lenart.

Povjerenstvo nije neovisno i samostalno

Skrenuo je pozornost kako u prijedlogu zakona u članku 6. piše da “obveznici u obnašanju javnih dužnosti moraju postupati časno, pošteno, savjesno, odgovorno i nepristrano”, a svih ovih godina svjedočimo da upravo tako ne postupaju. Osvrnuo se i na članak 30. gdje stoji da je “povjerenstvo  stalno, neovisno i samostalno državno tijelo” te ocijenio kako povjerenstvo nije neovisno i samostalno.

U Kutini cvate trgovina utjecajem

“Nažalost, sukob interesa, mito, korupcija i otimačina je na svim razinama. Uvijek volim krenuti od svoje sredine”, kazao je Lenart te govorio o aferi koja se dogodila u Kutini.

Kod mene u Kutini cvate trgovina utjecajem. Vidjeli ste aferu komunalnog poduzeća Eko Moslavina, čija direktorica je smijenjena neki dan. Iako, četiri godine je šutjela o tome što se događa, no nedopustivo je da se to događa na ovaj način. I što se dogodilo? Gradonačelnik je izašao iz HDZ-a, ali je i dalje tu. Predsjednik Gradskog vijeća iz HSLS-a nije više predsjednik Gradskog vijeća, ali je ostao u svim upravnim vijećima i nadzornim odborima. Vijećnik koji je svoju ruku prodao za zapošljavanje svog sina je i danas potpredsjednik Gradskog vijeća i u nadzornim odborima i upravnim vijećima. Jedino je direktorica dobila otkaz. Kako ovaj zakon to može spriječiti? Nikako, zato što nam drugi zakoni ne funkcioniraju. Ako niste član vladajuće stranke i HSLS-a koji je s njima u koaliciji ne možete se zaposliti u Kutini”, rekao je zastupnik HSS-a.

“Tko je jamio, jamit će i dalje. Tko je jamio, danas to upisuje u imovinsku karticu i nije u sukobu interesa. Kako ćemo to promijeniti?”, upitao je.

HSS u prošlom sazivu predložio zakon o oporezivanju nezakonito stečene imovine

Podsjetio je kako je HSS u proteklom sazivu Hrvatskog sabora uputio u proceduru prijedlog Zakona o oporezivanju nezakonito stečene imovine. Taj zakon nije dobio podršku u Hrvatskom saboru. Pojasnio je kako taj zakon daje ovlasti poreznoj upravi da ona procjeni nesrazmjer između prihoda i imovine te da kroz rješenje, a ne sudove, oporezuje s određenim postotkom. Ustvrdio je kako takav zakon nemamo, a nećemo ga ni imati. Da je ovaj zakon bio donesen, mnogi bi bili u problemu.

“Svima koji su u političkom životu duži niz godina je vrlo jasno da nakon izbora, kada netko osvoji mjesto gradonačelnika ili župana ili dobije mogućnost sastavljanja Vlade, iako nema većinu, da će tu većinu steći upravo na način trgovine utjecajem i sukobom interesa. To gledamo stalno i svi zatvaramo oči jer se sve političke opcije se time služe. Zakon o oporezivanju nezakonito stečene imovine ili o porijeklu imovine je jedini model da se spriječi ovaj način rada na svim razinama vlasti. Tada se neće trgovati s vijećnicima, s utjecajem, s radnim mjestima, sa zapošljavanjem”, zaključio je Lenart.

© 2019. Hrvatska seljačka stranka. Sva prava pridržana. Pravila privatnosti